کانون های بیماری سالک در روستای جوهری بخش دهرم نابود شد

[ad_1]

 

در راستای پیشگیری و مهار بیماری سالک در بخش دهرم شهرستان فراشبند، مکان های مخروبه در روستای جوهری این بخش تخریب و پاکسازی شد.

610 کانون های بیماری سالک در روستای جوهری بخش دهرم نابود شدبه گزارش آبپا به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان فراشبند، کارشناس مبارزه با بیماری های شبکه بهداشت و درمان فراشبند با تاکید بر اینکه اماکن مخروبه به عنوان ناقل بیماری سالک و محیط زیست مناسبی برای پشه های خاکی است، تخریب کانون های بیماری سالک را یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از سالک دانست و گفت: تخریب اماکن مخروبه ، تاثیر بسزایی در کاهش این بیماری دارد.

“شادپور شهریاری” افزود: از آنجا که سالک از طریق نیش پشه‌ی خاکی منتقل می‌شود، یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از سالک، مبارزه با پشه‌ی خاکی و جلوگیری از ورود آن به محل زندگی است.

او ادامه داد: تأمین‌بهداشت‌ محیط، حذف‌ مناطق‌ رشد و تکثیر پشه‌ مانند محل‌های‌ تجمع‌ زباله‌، نخاله‌های‌ ساختمانی‌ و کودحیوانی‌،ساختمانهای‌ نیمه‌ کاره‌ و تسطیح‌ و بهسازی‌ حوالی‌ مناطق‌ مسکونی‌ از اولویت‌ ویژه‌ای‌ برخوردار است‌.

این کارشناس مبارزه با بیماری ها افزود: با توجه‌ به‌ اینکه‌ در نوع‌ روستایی، محل‌ رشد و تکثیر پشه‌ها عمدتا در لانه‌جوندگان‌ است، سمپاشی‌ کمترین‌تأثیر را در کنترل‌ ناقل‌ خواهد داشت‌.

وی آموزش‌ افزاد ‌جهت‌ حفاظت‌ خود از گزش‌ پشه‌ ناقل را از مهمترین‌بخش‌های‌ پیشگیری‌ ‌دانست و گفت: نصب‌ توری‌ پنجره‌، استفاده‌ از پشه‌ بندهای‌ آغشته‌ به‌ سم، خودداری‌ از انباشتن‌ زباله‌ و کودحیوانی‌ در مناطق‌ مسکونی‌، بهسازی‌ اماکن‌،رعایت‌ فاصله‌ مناسب‌ زندگی ‌انسان‌ و دام‌، پوشاندن‌ زخم‌ و تمیز نگهداشتن‌ آن‌، شناسایی‌ و درمان ‌مبتلایان‌ به‌ سالک‌ به‌ منظور کاهش‌مخازن‌ انگلی‌، تخریب‌ اماکن‌ متروکه‌، کنترل‌ کودکان‌ جهت‌ بازی‌ در مکانهای‌آلوده‌ در ساعات‌ عصر و غروب‌ آفتاب ‌و رعایت‌ احتیاط در موقع‌ کشاورزی ‌در ساعت‌ خاصی‌ از روز ‌ از نکات‌ مهمی‌ هستند که‌ باید در راستای‌ پیشگیری از این بیماری،‌ مورد توجه‌ قرار گیرند.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *